فردوس آنلاین

لباس

روش های ساده برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس

لباس

روش های ساده برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس

مطمئنا بارها برای شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان پیش آمده که حواستان نبوده و نوشیدنی و خوراکی یا حتی لوازم آرایشی و … روی لباستان ریخته و باعث ایجاد لکه روی لباستان شده است. اولین سوالی که به محض رخ دادن این اتفاق، از خودمان می‌پرسیم این است که حالا چطور لکه لباس را پاک کنم؟! بسیاری از افراد در این مواقع، با افسوس و ناراحتی آن لباس را کنار می‌گذارند چون فکر می‌کنند لباسی که لک شده دیگر قابلیت استفاده ندارد. بعضی های دیگر هم با صابون و مواد شوینده به جان لباس بیچاره می‌افتند و آنقدر آن را می‌شویند که لباس حالت کهنگی به خود می‌گیرد!

راهکار شما برای از بین بردن لکه لباس چیست؟! قطعا در این گرانی لباس هیچکس دلش نمی‌خواهد لباسش را دور بیندازد یا قید پوشیدن آن را بزند. از طرفی مواد شوینده هم روی اکثر لکه ها تاثیری ندارند. بنابراین این راهکار هم چندان صحیح و کاربردی نیست.

پس چه باید کرد؟! با ما در مجموعه فردوس آنلاین همراه باشید و با روش های ساده برای از بین بردن کامل انواع لکه از روی هر جنس لباسی آشنا شوید. شک نکنید که این راهکارها روزی به کارتان خواهند آمد. پس با دقت تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

1. لکه قهوه را چطور از روی لباس پاک کنیم؟

قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب است. اما خب چون رنگ تیره و غلظت بالایی دارد، به محض ریختن روی لباس باعث ایجاد لکه های سفت و سخت روی لباس می‌شود. اگر در حین نوشیدن قهوه، این نوشیدنی روی لباستان ریخت بهتر است همان لحظه آن را پاک کنید تا به تاروپود پارچه نفوذ نکند.

پاک کردن لکه قهوه از روی لباس سفید با مایع سفید کننده

برای پاک کردن لکه قهوه لباس سفید، بهترین روش استفاده از ماده سفید کننده است. البته توجه داشته باشید که ریختن مستقیم مایع سفید کننده روی لباس به بافت و رنگ آن آسیب می‌زند، حتی اگر لباس سفید باشد! پس برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس باید حدود یک قاشق غذاخوری مایع سفید کننده را درون یک لگن با 4 لیتر آب سرد مخلوط کنید. حالا لباس را داخل این محلول قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد. در نهایت آن را با مایع لباسشویی بشویید و آبکشی کنید و در معرض آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

پاک کردن لکه قهوه با ترکیب سرکه و مایع لباسشویی

حالا آمدیم و لباسی که قهوه روی آن ریخته، سفید نبود! حتما می‌دانید که شستشوی لباس های رنگی با مایع سفید کننده باعث از بین رفتن رنگ آن می‌شود. پس قطعا در این حالت نمی‌توان از ترکیب مواد سفید کننده و آب استفاده کرد. در نتیجه بهتر است به سراغ مواد طبیعی بروید.

ترکیب سرکه سفید و مایع لباسشویی معجزه این لکه است. کافیست یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با مقدار خیلی کم مایع لباسشویی مخلوط کنید و قسمت لک شده لباس را داخل آن قرار دهید. بعد از 5 دقیقه خیس خوردن، لباس را آبکشی کنید و در معرض هوا بگذارید تا هم خشک شود و هم این که اگر بوی سرکه روی آن باقیمانده بود، از بین برود.

لکه قهوه روی لباس

لکه قهوه را چطور از روی لباس پاک کنیم؟

2. بهترین روش برای پاک کردن لکه لاک از روی لباس

تافت، بهترین روش و بهترین ماده برای پاک کردن لکه لاک است. فرقی ندارد لاکی که روی لباستان خورده چه جنس و چه رنگی دارد، فقط باید اجازه دهید کامل خشک شود و سپس روی آن کمی تافت مو بزنید. بعد از گذشت چند دقیقه از یک طرف، لاک خشک شده را جدا کنید. خواهید دید که هیچ اثری از لاک روی لباس نماند!

البته این روش برای مواقعی است که اولا لکه لاک تازه باشد و ثانیا حداقل یک قطره لاک روی لباس چکه کرده باشد. وگرنه در شرایط دیگر، قول نمی‌دهیم که این روش کارساز باشد.

لاک ناخن

لاک ناخن را چطور از روی لباس پاک کنیم؟

3. لکه لوازم آرایش را با سرکه سفید از روی لباس پاک کنید

لوازم آرایش و مخصوصا رژلب و پنکک، لکه های خیلی بدی روی لباس و در قسمت یقه لباس باقی می‌گذارند. همه خانم ها حداقل یکبار با این تجربه تلخ مواجه شده اند! البته لوازم آرایشی که حالت پودری دارند، مثل پنکک و رژگونه و سایه با شستشوی معمولی از روی لباس پاک می‌شوند. ولی برای لکه های سخت‌تر مانند لکه رژلب چرب یا کرم پودر می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. به این صورت که کمی سرکه سفید روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه لباس را با مایع یا پودر لباسشویی بشویید و آبکشی کنید.

لکه لوازم آرایش

پاک کردن و از بین بردن لکه لوازم آرایش با سرکه سفید

4. روش پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

شکلات یکی از خوراکی های خیلی خوشمزه است که همه بچه ها و بزرگترها به آن علاقه دارند. این خوراکی وقتی در معرض هوای گرم باشد خیلی سریع آب می‌شود و ممکن است لباس شما را کثیف کند. لکه شکلات یکی از لکه هایی است که همه مادران با آن درگیرند چون تقریبا همه بچه ها هنگام خوردن این خوراکی و یا بستنی های شکلاتی و … لباس خود را کثیف می‌کنند. از طرفی اگر این تجربه را داشته باشید حتما می‌دانید که لکه شکلات با آب و صابون و مواد شوینده پاک نمی‌شود و نیازمند یک محلول خاص است!

محلول پیشنهادی فردوس آنلاین به شما برای پاک کردن لکه شکلات از روی لباس، ترکیب سرکه و آب و مایع ظرفشویی یا لباسشویی است. به این صورت که یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی یا لباسشویی داخل حدود 1 لیتر (4 لیوان) آب بریزید و سپس لباس را داخل آن خیس کنید. بعد از گذشت 10 دقیقه تا 1 ساعت (بسته به میزان لکه) لباس را به شکل عادی با دست یا ماشین لباسشویی بشویید و آبکشی کنید. بعد از خشک شدن لباس متوجه محو شدن لکه خواهید شد!

لکه شکلات

روش پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

 

5. لکه روغن را با این روش از روی لباس پاک کنید

 بیایید روراست باشیم، بیشتر ما غذاهای چرب و چیل را دوست داریم و از خوردن این غذاها لذت می‌بریم! حالا فرض کنید در حال خوردن یک غذای لذیذ و چرب هستید که ناگهان چند قطره روغن غذا روی لباستان می‌ریزد. در بیشتر مواقع روغن غذاها علاوه بر چرب و روغنی کردن لباس، لکه رنگی هم از خود بجای می‌گذارد و این مشکل را دوبرابر می‌کند.

بعضی ها فکر می‌کنند پاک کردن لکه روغن قدیمی، دشوارتر است. ولی باید خدمتتان عرض کنم که روغن، روغن است قدیمی و جدید هم ندارد! چون بلافاصله به تاروپود لباس نفوذ کرده و به دلیل ترکیبات خاصی که دارد فورا روی لباس لک ایجاد می‌کند.

فرقی ندارد لکه روغن روی لباس شما جدید است یا قدیمی در هر صورت برای پاک کردن آن باید از مایع ظرفشویی کمک بگیرید. مقداری مایع ظرفشویی دقیقا روی لکه بریزید تا به طور کلی لکه با این مایع پوشانده شود، سپس لباس را درون لگن آب قرار دهید و بگذارید حداقل نیم ساعت خیس بخورد. بعد از گذشت نیم ساعت آن را با پودر لباسشویی بشویید و بگذارید خشک شود.

لکه روغن

روشی ساده برای پاک کردن لکه روغن روی لباس

6. از بین بردن لکه چای از روی لباس

چای هم مثل قهوه، رنگدانه دارد و به همین خاطر وقتی روی لباس بریزد بلافاصله لکه ایجاد می‌کند. لکه چای در لباس های تیره رنگ با شستشوی معمولی از بین می‌رود اما پاک کردن آن از روی لباس هایی که رنگ روشن دارند کمی دشوار است.

شما اگر به محض ریختن چای روی لباس، همان قسمت را از طرف پشت (قسمت برعکس لباس) زیر آب سرد بگیرید احتمالا دیگر با مشکل لک شدن لباس مواجه نشوید. ولی گاها انجام این کار امکانپذیر نیست! روش هایی که می‌توانید برای از بین بردن لکه چای روی لباس بکار ببرید عبارتند از؛

  • پوشاندن لکه به طور کامل با یک لایه ضخیم از خمیر جوش شیرین و پاک کردن آن و شستشوی لباس بعد از گذشت 24 ساعت.
  • ریختن آب سرد روی لکه از قسمت پشت لباس، سپس ریختن مایع ظرفشویی روی لکه، خیساندن لباس در آب گرم بعد از گذشت 5 الی 15 دقیقه (بسته به قدمت لکه) و در نهایت شستشوی لباس با روش های متداول.

اگر لباستان سفید باشد ممکن است لکه چای ایجاد شده روی آن، با این روش ها پاک نشود که در این صورت راهی جز توسل به مایع سفیدکننده باقی نمی‌ماند! فقط مجددا تاکید می‌کنیم که مایع سفیدکننده را مستقیما روی لباس نریزید. آن را با آب ترکیب کرده و لباس را داخل این محلول بگذارید.

لکه چای

از بین بردن لکه چای از روی لباس

توصیه پایانی

در زمان های قدیم خانم ها برای پاک کردن لکه از روی لباس، وقتی لکه هنوز تازه بود و خشک نشده بود، دو طرف لباس را بهم می‌سابیدند و به گمانشان با این کار لکه پاک می‌شد. در حالی که این کار بدتر باعث پخش شدن لکه و کثیف کاری بیشتر می‌شود. پس توصیه می‌کنیم هرگز این کار را انجام ندهید مگر این که لکه کاملا خشک شده باشد و بدانید که با انجام این کار اضافات آن از روی لباس جدا خواهند شد.

در بسیاری از مواقع در حین شستشو ممکن است احساس کنید لکه لباس اصلا کمرنگ یا محو نمی‌شود و در نتیجه از طی مراحل بعدی، ناامید شوید. ولی بهتر است همه مراحل را تا انتها طی کنید و سپس زمان بدهید تا لباس در معرض هوای آزاد و گاها در معرض آفتاب، خشک شود. بعد از خشک شدن خواهید دید که کارتان نتیجه بخش بوده و لکه لباس به طور کامل پاک شده یا آنقدر کمرنگ شده که اصلا دیده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تصویر جدیدتر